AKSHAR: Ücret Olarak Para Yerine Plastik Atık Talep Eden Bir Okul


Akshar; çocukların her gün plastik atıklarla geldikleri, pek de geleneksel olmayan, Hindistan’da bir okul.

Okulun kurucularından Mazin Mukhtar, Bored Panda ile yaptığı röportajda 2013 yılında, eşi ile tanıştıklarında, ikisinin de maddi imkansızlıkları olan çocuklar için tasarlanmış bir okul hayali kurduğunu ve tanıştıktan sonra, 2016’da, Akshar Forum adını verdikleri okulu açtıklarını söylüyor.


Okulun geri dönüşüm merkezini ilk açtıklarında aileler pek işbirlikçi değillermiş, fakat bunu “Plastik atıklar ile okul ücreti ödeme” gibi bir fikre dönüştürdüklerinde durum değişmiş. Mukhtar, bunu bir ücretten ziyade, zorunlu bir ödev olarak görüyor. Yoksa okul yıllardır ücretsiz.


Okul hem maddi imkansızlıkları olan çocuklara eğitim imkanı sunuyor, hem de bölgenin en büyük ekolojik probleminin çözümünde önemli rol oynuyor.


Çocukların çoğu, okul kurulmadan önce, yakındaki bir taş ocağında günlüğü 2.5 dolara işçi olarak çalışıyorlarmış. Okul, çocuklara ödeme yapamayacağından, okula gelmeleri için farklı bir alternatif bulmuşlar. Akshar; büyük yaş gruplarındaki çocukların,

kendilerinden küçüklere bir şeyler öğretmesi karşılığında onlara atıştırmalık, kağıt ve kıyafet almalarına yarayan sembolik paralar veriyor. Ya da çocuklar biriktirdikleri bu sembolik paralarla, öğretmenlerinden kendilerine internet üzerinden bir şey sipariş etmelerini isteyebiliyor.

Okul ayrıca, öğrencilere ve ailelere plastiğin zararlı etkileri üzerinde de eğitim veriyor. Öncesinde ısınmak için plastik yakan aileler, okulun verdiği eğitimlerden sonra bu yaptıklarının çocukları için ne kadar tehlikeli olduğunu anlayınca çok şaşırmışlar.


Okulun öğretim yöntemleri sorulduğunda Mazin Mukhtar,

“Çocuk işçiliğini kullanarak çocuk işçiliği ile savaşıyoruz. Maddi açıdan imkanı olmayan çocukların okula gidebilmeleri için çalışmaları gerekiyor. Çocukları hem eğitmen hem de sosyal hizmet çalışanı olarak görevlendiriyoruz. Küçük çocuklar, yaşça büyük ve kendileri ile ilgilenen çocuklardan eğitim alıyorlar.

Öğrencilerimiz daha fazla kazanmak için daha fazla öğreniyorlar. Onlara bilgi ve becerilerini göz önünde bulundurarak ödeme yapıyoruz. Kötü davranışlar sergileyen öğrencilere para cezası kesiliyor. Üst sınıfa geçen öğrencilerin maaşı da artıyor. Öğretmenlik becerileri de maaşlarının artmasında bir etken. Öğrencilerin, örnek davranışlar sergilemeleri bekleniyor.”

“Her öğrencimize kariyer imkanı sunuyoruz. Onlara bir iş bulana kadar, çocuklar okula devam ediyorlar. Kritik bir aralık olan 12- 18 gruplarındaki öğrencilerimiz, öğretmenlik becerilerinin yanında mesleki beceriler de ediniyorlar. Öğrenciler; ingilizce, matemamatik ve fen bilgisi öğreniyorlar. Ancak ortaöğretime geçtiklerinde, müfredata marangozluk, nakış, fotoğrafçılık ve geri dönüşüm gibi alanlar ekleniyor. Yakında güneş enerjisi teknisyenliği de eklenecek. “Okuldan kariyere doğrudan geçiş kanalı” geliştirmeye çalışıyoruz.”

“Plastik ücretleri almamız, çocukların çevrelerine karşı daha sorumlu olmalarını sağlıyor. Her okul bunu yapıyor olsaydı bu plastik krizi üzerinde önemli bir etki yaratırdı. Öğrenciler topluluklarını kaygılandıran problemler ile ilgilenmeyi öğreniyorlar ve derslerde bu problemlere çözüm olabilecek makineler üretiyorlar, icatlar yapıyorlar.


Okul açıldığında 20 öğrenci ile başlamış. Şimdi ise 110 öğrencisi var.

Her öğrenci, topluluğa katkı sağlamak için haftalık 25 parça civarı plastik getiriyor. “Başlangıçta öğrencilerimizin birçoğu okulu bırakmıştı ya da taş ocağında çalışan çocuk işçilerdi. Şimdi ise okul saatlerinde küçük yaşlara eğitmenlik yaparak ve okul sonrasında geri dönüşüm merkezinde çalışarak para kazanıyorlar.”

Risk altındaki ergenler, “eko tuğlalar” oluşturmak için yüzlerde plastik paketi plastik şise haline getirilmek üzere kompreslemek ile görevliler. Bu tuğlalar çimento ile kullanılıyor.


Okulun yaratıcıları Mazin ve Parmita, gelecekte buna benzer 100 okulu daha Hindistan’a kazandırmak istiyorlar.


Kaynak: https://www.boredpanda.com/school-fee-students-collect-plastic-assam-akshar-india/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic