CORONA GÜNLERİNDE EVDEN EĞİTİM


Virüsün ülkemize gelmesiyle okullar eğitime ara verdi ve öğrenciler için evde eğitime geçiş yapmış olduk. Devlet okullarında EBA ile uzaktan eğitim süreci devam edecek. Özel okullarda ise hummalı bir çalışma sürüyor. Bazı okullar hazır uzaktan eğitim platformlarından faydalanırken, bazıları kendi içerikleri ile yönetmeye çalışıyor bu süreci. Burada eğitimin anlamlı ve verimli olmasına önem veren okullar olduğu gibi tahmin edersiniz ki herkes böyle yaptığı için kendince geri kalmamaya çalışan, iş olsun diye bir şeyler gönderen okullar da olacak.


Son birkaç gündür bir sürü içerik görüyorum uzaktan eğitim hakkında. Rastladığım içerikler genelde uzaktan eğitim, tersyüz öğretim, online eğitim uygulamaları hakkında. Peki eğitim sadece teorik bilgi aktarımından mı ibaret? Öğrenmemiz gereken her şeyi sanal ortamda mı bulmalıyız?


Okul ortamında yaşadığımız ve teknolojinin gelişmesi ile artış gösteren öğrenme bozukluklarının ve davranış problemlerinin birçoğu, öğrencilerin kontrolsüz tablet, telefon, bilgisayar kullanımından ve aileleri ile kaliteli zaman geçirememesinden kaynaklanıyor. Aile; çocuğun en önemsediği, en güvendiği insanlardan oluşan birim. Çocuk ilk önce ailesini örnek alıyor. Bu doğanın her yerinde böyle, çocuğun öğrenmesi aileyi taklit ederek başlıyor. Özellikle küçük yaş öğretmenlerinden çok duyduğum bir sözdür “Birkaç gün okula gelmedi, yine başa döndük.”


Evde bolca zaman geçireceğimiz bu günlerde kendimizi tablet, televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle uyuşturup oyalamaya çalışmaktansa ailecek kaliteli zaman geçirmenin peşinde olmalıyız. Elbette internet üzerinden ulaşacağımız birçok faydalı bilgi mevcut, fakat bunu düzenli ve sınırlı bir şekilde yapmamanın faydadan çok zararı olacaktır.


Evde geçireceğiniz sürede “Bu haberi/filmi/şarkıyı/davranışı çocuğuma okulda göstermelerini ister miydim?” diye kendinize sormanızda fayda var. Okulda yapıldığı takdirde onaylamayacağınız şeyleri evde de yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Gelin birlikte uzaktan eğitim, tersyüz eğitim gibi kavramların havada uçuştuğu bugünlerde bir de homeschooling (evde eğitim) kavramına göz atalım.


Evde eğitim (homeschooling), çocuğun okula gitmediği ve evde eğitim gördüğü bir uygulama. Avustralya, İngilitere, Amerika, Yeni Zelanda gibi ülkeler başta olmak üzere Finlandiya, Taiwan, Almanya, Norveç, Rusya gibi birçok ülkede yasal.


Tabi ki homeschooling konusunda bir çok soru olabilir akıllarda:

1. Aileler eğitim için yeterli donanıma sahip mi? (Belki de okuyup kendisini geliştiren, sorgulayan aileler; mezun olduktan sonra kendisini geliştirmeyen ve öğretmenliği memuriyet olarak gören öğretmenlerden daha donanımlıdır.)

2. Evde eğitim verilmesi durumunda çocuk nasıl sosyalleşebilir?

3. Evde eğitim daha güvenli mi?

4. Evde eğitimin maliyeti, okulda eğitimin maliyetine oranla düşük mü yoksa yüksek mi?

5. Evde eğitim verilen çocuk hükümetin yaptığı sınavlarda ne kadar başarılı olabilir?


Evde eğitim her ülkede farklı yasal süreçlerle yönetiliyor ve denetleniyor, genellikle müfredata paralel ilerliyor. Bunun dışında müfredatı reddeden unschooling akımı ve öğrencinin, haftanın belli günleri okula gittiği flexible schooling uygulaması da mevcut.

Bu soruları aklımızın bir köşesine atıp, arkaplanda düşünerek devam ediyoruz, çünkü ülkemizde homeschooling henüz yasal değil; fakat şu an zorunlu bir evde eğitim dönemindeyiz. Bu dönemde, başka ülkelerde evde eğitim veren ailelerin uygulamalarını örnek alarak, evlerimizde ufak denemeler yapabiliriz.

Ben de bu dönemde farklı ülkelerden evde eğitim uygulamaları paylaşarak size destek olmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde evde sağlıklı ve kaliteli vakit geçirmek için her yaştan öğrenci ile yapılabilecek farklı etkinlikler paylaşıyor olacağım.


Bu süreçte her türlü soru ve öneri için bize

okuldannotlarblog@gmail.com hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.Bu konuda çok beğendiğim, eğitimpedia'dan üç yazının linkini de aşağıya bırakıyorum:


Sevgiyle Kalın.


Harvard Üniversitesi’nden üç öğrenci, gelenekselin dışındaki öğrenim hayatlarını anlatıyorlar.

Evde eğitimin tercih edilme sebepleri, bu tip eğitimi alan öğrenciler kadar çeşitlilik gösterir. Kimi daha deneyimsel bir öğrenme ortamı ister; kimi eğitim konularını kişiselleştirmek. Bazıları da, evde eğitimi aile dinamiklerine dayanarak seçer. Bazen de bu bir uygunluk meselesidir.

https://www.egitimpedia.com/evde-egitim-almis-uc-ogrenci-harvard-yolunda/Kitap okunmayan bir evdeki çocuğun okula giderek kitap kurdu olmasını beklemek, müzikle ancak düğünlerde karşılaşılan evlerdeki çocuklardan klasik müzik dinleyicisi yaratmak, fırsatçılığın erdem olarak görüldüğü ortamlarda yetişen çocukların vicdanlı olmasınıbeklemek, cep telefonun elden düşmediği yetişkinlere maruz kalan çocuklara bilgisayar oyunlarını sınırlamak…

https://www.egitimpedia.com/egitimpedia-yazari-mujdat-ataman-okula-gereginden-fazla-anlam-yuklemek/Hemen hepimizin bildiği bir hikaye vardır hani; Erkin Koray eğitim sistemine karşı çıktığı için kızını okula göndermek yerine eğitimini kendi üstlenmişti. Belki de biraz mecburiyettendi bu karar kim bilir, çünkü internette biraz bakındığımda gördüm ki, anne ve babası ayrılan kızı Damla, babasıyla kaldığından ve onunla şehir şehir dolaştığından ve bu işin biraz da böyle olması gerektiğinden bahsetmiş.

https://www.egitimpedia.com/baslasin_ogrenme_devrimi/