Evde Eğitim Etkinlikleri: Ailemi Tanıyorum.

1997 yılında Arthur Aron; iki insanı birbirine yakınlaştıracak, 36 sorudan oluşan bir liste hazırladı. Bu listedeki soruların cevaplanması ile birbirini hiç tanımayan iki insanın yakınlaşacağını umuyordu. Deney sonuçları şaşırtıcıydı. Deneklerden ikisi 6 ay sonra evlenmişlerdi. Aron bu soruların, çiftleri evlendirmesinin yanı sıra “arkadaş kazandırıcı” bir etkisi olduğunu da fark etti. Evde öğrenme aktivitelerimizin ilkinde bu sorulardan faydalanıyor olacağız.
Ailemizin değerini zaman zaman yeniden fark etmeye ihtiyacımız var. Böyle bir zamanda evde yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri birbirimizi yeniden tanımak ve öğrenmeye, aile üyelerimiz hakkında öğrenerek başlamak.


Çocuk, anne babanın istekleri doğrultusunda hareket etmediğinde anne baba hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Özellikle ülkemizde bu sık sık karşılaştığımız bir tablo. Aile, çocuğu tanımak ve onu bir birey olarak kabullenip saygı göstermek yerine, çocuk adına seçimler yapıp çocuğun bunlara mutlu bir şekilde uymasını bekleyebiliyor.Bu durum da çocuğun ailesi tarafından kabul görmediğini hissetmesine ve özellikle ergenlik döneminde, kabul gördüğü başka gruplara yönelmesine sebep olabiliyor. Zararlı alışkanlıklara yönelen çocuklara baktığımızda birçoğunun aile ortamının çocuk için sıcak ve ilgi çekici olmadığını görüyoruz. Ailesi tarafından yargılanan ve bir kalıba sokulmaya çalışan çocuk, sorunlarını ve düşüncelerini ailesiyle değil; onu olduğu gibi kabul eden ve kendisini yeterli hissettiren insanlarla paylaşmayı tercih edecektir.


Bugün lütfen ailecek birbirinize zaman ayırın ve mümkünse bu soruları telefondan ya da bilgisayardan değil, bir kağıda yazdıktan sonra (ya da çıktısını aldıktan sonra) birbirinize sorarak cevaplayın. Telefon bildirimlerinizi kapatın ve tüm soruları cevaplayana kadar yalnızca birbirinizle ilgilenin. Başka hiçbir dış etmenin ailenizle yalnız geçireceğiniz bu dakikaları bozmasına müsade etmeyin.

AŞAĞIDAKİ 35 SORUYU NASIL KULLANABİLİRİZ?

Yeşil renk ile işaretlenmiş soruları küçük yaştaki çocuklarınızla cevaplayabilirsiniz, çok ilginç cevaplar çıkacağına eminim. Yeşil ve mavi soruları 12-15 yaş arası çocuklarınızla birlikte cevaplayabilir, 15 yaşından büyük çocuklarınızla tüm soruları cevaplayabilirsiniz.


Soruları önceden inceleyip paylaşmak konusunda rahat hissetmeyeceklerinizi eleyebilirsiniz. Bu aktivitenin amacı, aile üyelerinin birbiri ile rahat hissederek paylaşımda bulunmasını sağlamak, görünmeyen duvarları yıkmak. Soruların cevaplarını aldığınızda yargılayıcı değil sorgulayıcı olmaya özen gösterin, yargılayıcı olmak yıkıcı olacaktır.


Örneğin;

Yetiştirilme biçimindeki üç unsuru değiştirecek olsan, bunlar neler olurdu? Sorusunun cevabı çocuğumuza yakınlaşmak için bir sürü ipucu içerir, bunları görmezden gelip konuyu kişiselleştirdiğimiz noktada mesafeleri de artırmış oluruz. Siz bu soruyu cevapladığınızda çocuğunuz da sizin çocuk rolündeki halinizi görme ve anlama fırsatı bulacak.

1) İstediğin kişiyi davet edebilecek olsaydın, akşam yemeğine kimi çağırırdın?

2) Ünlü olmak ister misin? Ne şekilde?

3) Birine telefon açmadan söyleyeceklerinin provasını yapar mısın? Neden?

4) Senin için ‘mükemmel’ bir gün nelerden oluşur?

5) En son ne zaman kendi kendine şarkı söyledin? En son ne zaman başkasına şarkı söyledin?

6) 90 yaşına kadar yaşayabilecek ve son altmış yılını 30 yaşındaymış gibi geçirebilecek olsan neler yapmak isterdin?

7) Nasıl öleceğine dair gizli bir önsezin var mı?

8) Senin ve karşındaki kişinin üç ortak özelliğini sayabilir misin?

9) En çok ne için hayata minnettar oldun?

10) Yetiştirilme biçimindeki üç unsuru değiştirecek olsan, bunlar neler olurdu?

11) Dört dakika düşün ve karşındakine hayat hikâyeni olabildiğince detaylı şekilde anlat.

12) Yarın bir yetenek kazanmış olarak uyansan, bunun ne olmasını isterdin?

13) Bir kristal küre hayatın, geleceğin ve geri kalan her şey hakkında gerçeği söyleyecek olsa neleri öğrenmek isterdin?

14) Uzun süredir hayalini kurduğun bir şey var mı? Peki onu neden gerçekleştirmedin?

15) Hayattaki en önemli başarın nedir?

16) Arkadaşlıkta en çok neye değer verirsin?

17) En kıymet verdiğin hatıran hangisi?

18) En berbat hatıran hangisi?

19) Bir yıl içinde aniden öleceğini bilsen, şu anki yaşama biçiminde herhangi bir şeyi değiştirir miydin? Neden?

20) Arkadaşlık senin için ne anlama geliyor?

21) Sevgi ve şefkat senin hayatında nasıl bir rol oynuyor?

22) Sırayla, karşınızdaki kişinin olumlu bir karakter özelliğini söyleyin. Toplamda beş ayrı özellik sayın.

23) Ailenin fertleri birbirine ne kadar yakın ve içtendir? Çocukluğun diğer insanlara göre daha mutlu geçtiğini düşünür müsün?

24) Annenle ilişkin hakkında ne hissediyorsun?

25) İkiniz de ‘biz’le başlayan üç hakiki cümle kurun. Örneğin “İkimiz de bu odadayız ve ‘.....’ hissediyoruz.”

26) Şu cümleyi tamamlayın: “Keşke kendisiyle ‘.....’ paylaşabileceğim birisi olsaydı.”

27) Karşınızdakiyle yakın arkadaş olacak olsanız, onun senin hakkında neyi bilmesinin önemli olacağını anlatın.

28) Karşınızdakine onun hakkında neyi sevdiğinizi anlatın.

29) Karşınızdakine hayatta sizi en çok utandıran anı anlatın.

30) En son ne zaman bir başkasının önünde ağladın? En son ne zaman kendi kendine ağladın?

31) Öyle bir şey varsa, ne hakkında şaka yapılmasını uygun bulmazsın?

32) Bu akşam kimsenin haberi olmadan ölüverecek olsan, hiç kimseye anlatamadan hayata gözlerinizi yumduğun için en çok üzüldüğün şey ne olurdu? Neden kimseye anlatmadın?

33) Sana ait her şeyi barındıran evinin yandığını farz et. Sevdiklerini veya evcil hayvanlarını kurtardıktan sonra son bir defa eve girebilme ve tek bir nesneyi kurtarma şansının olduğunu düşün. Bu ne olurdu? Neden?

34) Ailende kimin ölümü seni en çok sarsar? Neden?

35) Karşınızdakine kişisel bir probleminizi anlatın ve ondan bununla başa çıkmak için tavsiye sorun. Ona seçtiğiniz bu problem hakkında ne düşündüğünü de sorun.Sizi etkileyen cevapları bizimle de paylaşırsanız çok seviniriz:

okuldannotlarblog@gmail.com


Sevgiyle Kalın.