Evde Eğitim Etkinlikleri: ORİGAMİ

Çinde milattan önce 105 yılı civarında keşfedildiği düşünülen origami, Japonya’ya 700’lü yıllarda gelmiş. O zamanlar kağıt lüks bir ürün olduğu için ilk origamiler de dini törenler için kullanılıyormuş. Kağıdın ucuzlaması ve origaminin yaygınlaşması ise 1300’lü yılları bulmuş.Bugün ise kağıt hepimizin evlerinde, kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir malzeme. Evde eğitim konusunda aktiviteler önerirken, tamamıyla evde bulacağınız malzemelerle, malzeme bulmak için dışarı çıkmanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz aktiviteler olmasına dikkat ediyorum.


Bir yandan, ilk yazımda da belirttiğim gibi, çocukları ekrana kilitleyen aktivitelerden biraz olsun sıyırıp, aile içi iletişimi güçlendirebilecek, teknolojik cihazların beyin üzerindeki zararlı etkilerini hafifletebilecek etkinlikler seçmeye özen gösteriyorum. Bu sebeple bugünkü etkinliğimiz: Origami.


Origaminin faydaları şu şekilde sıralanabilir:


  • · Uzamsal zekanın gelişmesine katkısı vardır, geometrik şekillerin tecrübe edilmesini sağlar. Matematiksel becerileri destekler.


  • · İnce motor kas gruplarının gelişmi için güzel bir egzersizdir. Böylece çocuğunuz mimarlık, mühendislik, endüstriyel tasarım gibi çizim yapmayı gerektiren bir alanda uzmanlaşmak isterse kas gelişimi karşısına gelen görevlendirmeleri tamamlaması için yeterli olacaktır.


  • · Yönerge takip edebilme becerisini geliştirir ve sabırlı olmayı öğretir.


  • · Anda kalmayı sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Kaldı ki dikkatimizin bir sürü ışıltılı ekran ve bilgi tarafından saldırıya uğradığı günümüzde en gerekli becerilerden ikisi de anda kalabilmek ve konsantre olabilmek.


  • · Bir şey üretme, tamamlama ve başarma hissi verir; böylece yeterlilik algısına olumlu yönde katkı sağlar.


  • · Hafızayı güçlendirir.


  • · El-göz koordinasyonunu geliştirir.

"Bir origamiyle de bunca şey olur mu canım!" demeyin. Karate Kid'in Kung Fu öğrenme sürecini hatırlayın.ÖNEMLİ NOT:

Her yaş grubu ile birlikte yapılabilecek bu güzel aktiviteyi (özellikle küçük yaş grubu ile) yaparken mükemmelliyetçi yaklaşmamanızı tavsiye ederim. Hiç origami yapmamışsanız başlangıç seviyesinde aktiviteler seçmelisiniz. Böylece seviyenizin üzerinde bir işi yapmaya çalışıp şevkinizi kırmamış olursunuz.

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ ORİGAMİ AKTİVİTELERİ:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLMh8u42Ri3sIzrhOxfso444hYZRhzx8Uo

https://www.youtube.com/watch?v=wWVppdfYOx8

https://www.youtube.com/watch?v=75Qg6ldZNbA

https://www.origamiway.com/easy-origami-for-beginners.shtml