İngiltere Müfredata Yeni Bir Ders Ekliyor: MINDFULNESS

İngiltere eğitim bütçesinin bir kısmını müfretada yeni bir konu eklemek için ayırdı: Mindfulness (bilinçli farkındalık)


2019 yılı, Şubat ayında; İngilterede yer alan 370 okul, çocukların zihinsel sağlıklarını koruyabilmeleri adına müfredata Mindfulness dersi eklenmesi için yapılan uygulamaya katıldı. 2021 yılına kadar 370 okulda denenmeye devam edilecek olan ders, Londra Üniversitesi ve Anna Freud ulusal aile çocuk merkezi ortaklığında yürütülüyor.

“Zihinsel rahatsızlıkların yarısı, bildiğimiz kadarıyla, 14 yaşına kadar başlıyor ve erken yaşta çevrimiçi geçirilen zamanın artması ile zihinsel rahatsızlıkların artma ihtimali de yükseliyor.”

- Dönemin başbakanı Theresa MayUlusal Sağlık Hizmetleri tarafından 2017’de yapılan araştırmanın sonucuna göre İngiltere’de 5-19 yaş arası her 8 kişiden birinin zihinsel rahatsızlıktan muzdarip olduğu tespit edildi. Sadece anoreksi teşhisi konulan vaka sayısı bile 2010 yılında 7,260 iken; 2018 yılında 16,023 olarak rapor edildi.


Stresin, öğrenmenin önündeki engellerden biri olduğunu bilinen bir gerçek. Bu sebeple meditasyon ve mindfulness egzersizlerine başvurarak çocukların zihinsel sağlığını korumayı amaçlayan okulların sayısı giderek artıyor.
İngiltere Akıl Sağlığı Vakfı, duygusal iyilik halinin tüm okulların müfredatının merkezinde yer almasını istiyor. Vakfın müdür yardımcısı, Dr. Antonis Kousoulis 2018 yılında yapılan bir araştırmada, 18-24 yaş arası katılımcıların %47sinin kendi beden algıları ile ilgili yaşadıkları stres ile baş etmekte zorlandıklarını dile getiriyor. Eskiden kendi görünümümüze ve başkalarının bizi nasıl gördüğüne dair algımız ayna tarafından yaratılırken şimdi hepimiz yoğun şekilde sosyal medyada yer alan fazlasıyla düzenlenmiş görsellere maruz kalıyoruz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizde çocukların ve gençlerin zihinsel sağlık problemleri yaşamasına sebep olan etkenler neler?

Sizce ülkemizde de okulların, organizasyonların ve bakanlıkların bu alanda ne tür çalışmalar yapmaları gerekiyor?

Bu sorulara yanıtlarınızı ve önerilerinizi @mindfulogretmen instagram hesabı üzerinden ya da okuldannotlarblog@gmail.com adresi üzerinden bana iletebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.


Kaynaklar:

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/mental-health-schools-mindfulness-relaxation-breathing-children-pupils-a8761801.html

https://www.theguardian.com/society/2019/may/16/mindfulness-lessons-child-mental-health