Okuryazar olduğunuzdan emin misiniz?


En eski yazılı iletişim örneğine M.Ö. 3500 yılında rastlandı. O günden bu güne kadar okuryazar insan sayısı katlanarak arttı. Başlarda soylu ailelerin sahip olduğu bu beceri, giderek herkesin ulaşabildiği bir konum edindi. 2020 yılına geldiğimizde, bugün birçoğumuz okuryazar değiliz. Bu yazıyı okumakta olanlarımız bile. Bu nasıl mümkün olabilir?Günümüzde okuryazarlık çeşitlerine ait altbaşıkların artması sonucu medya okuryazarlığı, hukuk okuryazarlığı, finansal okuryazarlık gibi birçok konuda okuryazar olmadığımıza dair farkındalığımız da artıyor. Sadece yazılanları okumak ve yazılı metin üretebilmek okuryazar olduğumuzu söylemek için yeterli değil. Finansal okuryazarlığı ele alalım. Ülkemizde finansal okuryazarlık %0-24 oranları arasında. Yani bu yazıyı okuyanların en az %76’sı birikmiş borçların içinden çıkmakta zorlanıyor, alışveriş yaparken duygusal hareket ediyor, ödediği vergileri bilmiyor, ya da para biriktirmeyi bir türlü beceremediğinden şikayet ediyor.

Finansal okuryazarlığı olan bir insan ne yapar?

1. Acil durumlar için birikimi vardır.

2. Finansal sorumluluklarından haberdardır ve ödeyemeyeceği borcu almaz.

3. Harcama örüntülerini takip eder.

4. Kazandığından fazlasını harcamaz.

5. Ödediği vergileri bilir.

6. Geleceğe yönelik finansal planı vardır.

7. Alışveriş yapmadan önce gerekli araştırmayı yapar.

8. Para ödeyeceği bir hizmet hakkında yeterli bilgiyi talep eder.

9. Yatırım yapmadan önce gerekli araştırmayı yapar.

10. Kararlarının arkasındaki sebebi bilir.


Neyse ki farklı okuryazarlık türlerindeki eksikliklerin toplum yaşamına etkisini fark eden kurumlar kolları sıvamış durumdalar. Örneğin, ücretsiz bir şekilde sunulan BORSA LİGİ uygulaması finansal okuryazarlığa katkıda bulunmayı hedefliyor. Finansal davranış eğitimi konusunda ülkemizde bir ilk olan uygulama, başarılı olan kullanıcılarına para ödülü de sunuyor. Kullanıcılar aylık ve yıllık yarışmalar süresince yaptıkları tercihlere göre puan topluyorlar. En çok puan toplayan kullanıcı ikibin TL civarında bir ödül kazanıyor. İlk yüze girenler de gerçek para ödülü alıyorlar. Kullanıcıyı uygulamaya çeken en önemli noktalardan biri de bu: Tamamen ücretsiz bir uygulamadan para ödülü kazanıyor olmak.


Dikkatle tasarlanmış kurgusu sayesinde kullanıcıların hem eğlenidiği, hem kazandığı, hem de farkında bile olmadan finansal okuryazarlığı öğrendiği uygulama giderek yaygınlaşıyor ve finansal okuryazarlık eğitimi konusunda umut vaadedici bir tablo çiziyor. Finansal okuryazarlığını hiçbir ücret ödemeden geliştirme konusunda kullanıcılara fırsat sunan uygulamada hem oyun oynayarak kazanmak, hem de titizlikle hazırlanmış eğitim videolarını izleyerek öğrenmek mümkün.


Borsa ligi uygulamasını ios ve android cihazlarına indirip hemen eğlenmeye, kazanmaya ve öğrenmeye başlayabilirsiniz!